پنج شنبه 30 خرداد 1398

مهم ترین اخبار

نحوه تعویض تسمه تایم پژو 405

نحوه تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵

معمولا بسیاری از رانندگان ایرانی برای تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ به مراکز تعمیرات خودرو مراجعه می‌کنند. با این حال عده‌ای از آنها هم ترجیح می‌دهند که این کار را خودشان انجام دهند. با توجه به این که عملیات فنی تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ کاری نیست که نتوان آن را بدون کمک مکانیک‌های متبحر انجام داد، در این مطلب به شرح و توضیح چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت.

پیش از آن بد نیست به این نکته هم اشاره شود که تسمه تایم خودروی پژو ۴۰۵ به طور معمول پس از پیمودن مسافتی معادل ۶۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض خواهد داشت. البته به طور معمول این قطعه از خودرو پس از گذشت ده سال استهلاک قابل توجهی را متحمل خواهد شد. از همین رو تعویض آن پس از مدت یاد شده امری عاقلانه خواهد بود.
پیش زمینه‌ تعویض تسمه تایم پژو 405

پیش زمینه‌ لازم برای تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵

اصول کلی تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ کم و بیش مانند سایر خودروهای سواری مشابه و هم‌رده است. به این معنی که پیش از هر کاری باید چرخ سمت راست خودرو یعنی همان چرخی که زیر صندلی شاگرد قرار دارد را باز نمود. برای انجام این کار ابتدا باید خودرو را توسط جک روی ارتفاع قرار داد و سپس چرخ و شل‌گیر آن را باز کرد. پس از آن نوبت به باز کردن تسمه دینام خودرو می‌رسد. حال که تسمه دینام باز شد بهتر است آن را از نظر سلامت مورد بررسی قرار داد تا در صورت نیاز تعویض گردد.

مرحله‌ی بعدی باز کردن پیچ فولی میل‌لنگ است که اندکی چالش را با خود به همراه خواهد داشت. بهتر است عملیات فنی جایگزینی تسمه تایم خودروی پژو ۴۰۵ حداقل توسط دو نفر انجام گیرد. چرا که در این مرحله باید یک نفر حین باز کردن پچ فولی، ترمز خودرو را نگه دارد. پس از آن باید به آرامی فولی را از محلی که در آن قرار گرفته است خارج کرد. در طول انجام عملیات فنی باید این نکته را مد نظر قرار داد که قوس فولی همواره رو به میل‌لنگ قرار بگیرد. پس از انجام مراحلی که به آن اشاره شد پیش زمینه‌ی لازم برای باز کردن تسمه تایم خودروی پژو ۴۰۵ مهیا خواهد گردید. حال نوبت به انجام کار اصلی یعنی باز کردن تسمه تایم می‌رسد.

چگونگی تعویض تسمه تایم پژو 405

چگونگی تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵

پس از انجام دادن و تکمیل مراحلی که به آنها اشاره شد باید قاب تسمه تایم خودروی پژو ۴۰۵ را توسط آچار آلن شماره پنج باز کرد. البته در قاب وسط تسمه تایم یک پیچ شماره شش وجود دارد که برای باز کردن آن بهتر است از آچار رینگی شماره ده استفاده شود. حال که قاب تسمه تایم به طور کامل کنار رفت شرایط برای باز کردن آن فراهم می‌شود.

پیش از باز کردن تسمه تایم بهتر است خودرو را روی دنده پنج قرار داد و با گرداندن دیسک چرخ آن را روی تایم مناسب تنظیم نمود. در مطالب پیشین مربوط به تسمه تایم به شیارهایی که روی چرخ دنده وجود دارد و حالت عقربه‌های ساعت را تداعی می‌کند اشاره کرده بودیم. این امر در خودروی پژو ۴۰۵ در قالب سوراخ های موجود روی چرخ دنده‌ی میل سوپاپ و سرسیلندر قابل مشاهده است. حالت ساعت در خودروی پژو ۴۰۵ باید روی عدد هفت و سی و پنج دقیقه تنظیم شود. برای محقق شدن این حالت باید میل‌لنگ را به سمت راست یعنی در جهت عقربه‌های ساعت چرخاند.

برای یافتن سوراخ‌ها و شیارهای موجود در قطعات مختلف خودرو بهتر است سطح آنها به طور کامل تمیز شود. اگر از سمت پایین دقت کافی صورت گیرد مشاهده می‌شود که شیار ریزی روی چرخ دنده‌ی سر میل‌لنگ وجود دارد. این شیار باید همسو با جهت عقربه‌های ساعت بچرخد. تا جایی که از شیار روی بلوک سیلندر به اندازه‌ی هفت دندانه تا بخش عقب آن فاصله وجود داشته باشد. به این معنی که باید میان شیار روی چرخ دنده و شیار روی بلوک سیلندر هفت دندانه فاصله وجود داشته باشد تا خودروی پژو ۴۰۵ روی تایم مناسب قرار گیرد.

حال می‌توان به کمک آچار رینگی شماره سیزده قسمت سفت کننده‌ی تسمه را شل کرد و تسمه تایم را از محل خود خارج ساخت. به این ترتیب عملیات فنی باز کردن تسمه تایم کهنه به پایان می‌رسد و شرایط برای آغاز عملیات بستن تسمه تایم جدید فراهم می‌گردد.

نحوه تعویض تسمه تایم پژو 405

حسن ختام تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵

مراحل پایانی تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ به جاسازی تسمه تایم جدید اختصاص دارد. برای این کار باید تسمه تایم جدید از قسمت جلوی موتور و از بالای دسته موتور عبور کرده و از روی بخش سفت کننده‌ی تسمه و همچنین واتر پمپ و سر میل‌لنگ رد شود. شاید برای جا انداختن کامل تسمه تایم در محل مورد نظر به اندکی اعمال فشار نیاز باشد.

پس از جا انداختن تسمه تایم در محل مناسب باید توسط سفت کننده آن را به طور کامل محکم کرد. همان گونه که در مطالب پیشین خود نیز به آن اشاره کرده بودیم برای آن که تسمه تایم از قدرت مانور مناسبی برخوردار گردد معمولا آن را حدود یک سانتیمتر شل می‌بندند. این قاعده در مورد خودروی پژو ۴۰۵ نیز وجود دارد و باید آن را به طور کامل رعایت کرد.

پس از انجام این کار موتور خودرو باید حداقل به میزان دو دور گردانده شود. اگر فرایند گردش موتور بدون مواجه شدن با مشکل خاصی انجام شد به آن معنی است که تایم آن کاملا صحیح تنظیم شده است. در غیر این صورت تایم موتور باید از نو تنظیم شود.

به این ترتیب مراحل تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ به پایان می‌رسد. حال نوبت آن است که مراحل اشاره شده در سطور فوق را به شکل معکوس دنبال کنید. به این معنی که پس از بستن قاب تسمه تایم و پیچ فولی سر میل‌لنگ، تسمه دینام نیز باید در محل اصلی خود قرار گیرد. پس از آن نوبت به نصب مجدد چرخ خودرو در سمت صندلی شاگرد می‌رسد. در صورتی که تمام این مراحل به شکل کامل انجام شد، عملیات فنی جایگزینی تسمه دینام قدیمی خودروی پژو ۴۰۵ با نمونه‌ی جدید آن به طور کامل پایان می‌یابد و خودرو برای استفاده‌ی مجدد آماده خواهد بود.

در صورتی که توان انجام این عملیات فنی را در خود نمی‌بینید بهتر است برای تعویض تسمه تایم خودروی خود به یک مرکز تعمیرات معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. هر چند که باید اعتراف کرد تعداد این مراکز در کشور ما چندان زیاد نیست.

برچسب ها : ,

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید